Antrasis demonstracinis objektas
Tai gyvenamas namas Vilniuje, Nemėžio seniūnijoje, Netoli Minsko plento.
Namas pastatytas ir įrengtas 2007 metais. Namo gyvenamas ir šildomas plotas yra 178,29m2. Taip pat dalinai šildomas 39,00m2 garažas (iki 6-8 laipsnių). Name gyvena 4 asmenų šeima – du suaugę, vienas paauglys ir kūdikis.
Projekto esmė ir prasmė
Demo projekto metu kartu su autoriais tikimės pasiekti keleto tikslų:
1. Surinkti daugiau statistinės informacijos apie granulinio šildymo sąnaudas ir jas palyginti esant skirtingoms sąlygoms;
2. Automatizuoti namo šildymo sistemą, taip gaunant didesnį komfortą, patogumą, pastovesnę temperatūrą name;
3. Pasiekti 20-40% kuro ekonomiją įdiegiant keletą sistemos patobulinimų (liambda zondas, traukos reguliatorius) bei keičiant standartinius katilo nustatymus.
4. Palyginti grindinio ir radiatorinio šildymo būdus pagal praktiškumo, ekonomiškumo ir komforto kriterijus.
Informaciją apie mūsų pasiekimus, pastabas, komentarus, testus nuolat sekite forume ir naujienose.
NAMO KONSTRUKCIJA
Stogas
Stogas šlaitinis, dengtas banguotos skardos danga, nešiltintas. Šilumos izoliacija - 30 cm akmens vatos ant perdengimo,. Taip neapšiltinta ir nešildoma palėpė izoliuota nuo gyvenamųjų patalpų.
Sienos
Sienos sumūrytos iš 25cm keramikinių blokelių, be oro tarpų. Iš išorės fasadas apšiltintas 10cm akmens vata. Vidinės sienos mūrinės, iš skylėtų molio plytų.
Grindys
Pirmame aukšte grindys lietos betoninės, su 10cm akmens vatos šilumos izoliacija nuo grunto. Antro aukšto grintys iš tuštuminių perdengimo plokščių.
Langai
Plastikiniai, penkių kamerų, dviejų stiklų paketai su vidinio stiklo selektyvine danga. Oro tarpas užpildytas argonu. Name yra keltetas didelio ploto virtininių langų orientuotų į pietus.
Namo orientacija
Fasadinė namo pusė ir įėjimas orientuota į vakarus, tačiau daugelis vitrininių langų orientuoti į pietus. Tai iš vienos pusės sudaro sąlygas saulei pašildyti patalpas žiemą, bet iš kitos pusės per daug sušildo kambarius vasaros metu.
SISTEMOS
Ventiliacija
Ventiliacija yra ir natūrali ir priverstinė. Priverstinė žiemą naudojama beveik nuolat, o vasarą tik naktimis - vėsinimui. Rekuperatorius - Saldos RIS700. Dabar rekuperatorius valdomas rankiniu būdų, tačiau stebimos jo temperatūros ir efektyvumas. Jei paduodamo oro temperatūra smarkiai nukris šalčių metu, jo galingumą mažinsime. Į kambarius paduodamo oro pašildymas elektrinis.
Namų šildymas
Pirmo aukšto šildymas kombinuotas - kambaryje radiatoriai, svetainėje radiatoriai ir apie 40% šiltomų grindų. Sistemoje yra trys cirkuliaciniai siurbliai. Vienas cirkuliacinis siurblys boileriui, antras pagrindinis didžiąjam ratui ir trečias pirmo aukšto šildomoms grindims. Kiekviename aukšte yra paskirstymo kolektoriai. Vonios kambariuoe - rankšluosčių džiovintuvai (kopetėlės) šildomos tuo pačiu šildymo kontūru, o vasarą, elektra.
Pagrindinis namo šilumos šaltinis
Čekiškas automatinis granulinis katilas OPOP Boink 24 Kw su danišku NBE degikliu ir 200kg granulių kuro talpa. Katilo gamintojo deklaruojamas katilo efektyvumas yra 89,7 proc. Kamine įmontuotas traukos reguliatorius. Šildymo sezono periodu granulių talpos papildymas reikalingas maždaug kartą per savaitę. Katilo šilumokaičio valymas nuo suodžių padeda pasiekti maksimalų ekonomiškumą ir atliekamas maždaug kas dvi savaitės. Pelenai valomi maždaug kartą per 2-3 savaites, kai susirenka apie 10kg pelenų. Pelenų kiekis priklauso nuo granulių peleningumo, bet paprastai neviršyja 2 procentų. Taigi, 10kg susirado sudeginus nuo pusės iki 1 tonos medžio granulių.
Saulės kolektorius
Nėra ir kol kas neplanuojame, dėl nedėkingos stogo orientacijos ir mažos talpos boilerio.
Valdiklis – kaupiklis
Valdiklis toks pats, kaip ir pirmame demo name. Jis atstoja valdymo kompiuterį, yra nuolat prijungtas prie interneto, Valdiklis skaičiuoja katilo pagaminamą šilumos energiją, matuoja momentinį galingumą, katilo, lauko, pirmo ir antro aukšto temperatūras, įjuigia ir išjungia katilą, pagal poreikius paleidžia ir stabdo cirkuliacinius siurblius. Valdiklis taip pat leidžia stebėti katilo būseną, jo parametrus, gauti perspėjimus apie avarines būsenas elektroniniais laiškais arba SMS. Valdiklis automatiškai įjungia ir išjungia katilą pagal lauko, vidaus temperatūrų arba boilerio daviklius. Paleidimas, išjungimas ir temperatūrų nustatymai gali būti valdomi nuotoliniu būdu per internetą.
Kaminas
Nerūdijančio plieno, dvisluoksnis, 130mm diametro, su traukos reguliatoriumi.
Boileris
Prancūziškas 150 litrų Atlant boileris naudojamas karštam vandeniui ruošti. Paprastai vanduo šildomas katilu, tačiau yra ir elekrinio šildymo galimybė.
ENERGETINĖS SĄNAUDOS
Kietas kuras (medienos granulės)
Granulinio kuro sąnaudos šildymui ir karšto vandens ruošimui, nuo 2009 metų lapkričio iki 2010 metų balandžio, sudarė apie 6 tonas. Tai pinigine išraiška sudarė apie 3000Lt. Tačiau panašu, kad šios sąnaudos buvo aiškiai per didelės del neautomatizuoto ir neefektyvaus katilo naudojimo. Katilas visą laiką dirbo be perstojo, labai mažu galingumu. Šio projekto metu tikimės granulių sąnaudas sumažinti 20-40%. Tai yra, sezono pabaigoje iš nusipirktų 5 tonų granulių, turėtu likti ne mažiau 1 tonos. Pavertus tai pinigais, ši automatizacija, deguonies daviklis ir patyrusių projekto autorių pagalba, vien per pimąjį šildymo sezoną turėtų sutaupyti apie 1000Lt. Tikriausiai pirmojo namo sąnaudų lygio pasiekti ir nepavyks dėl keleto priežąsčių: a) neturime saulės kolektoriaus karštam vandeniui ruošti; b) namas yra atviroje vietovėje be užuovėjos, todėl dideli šilumos nuostoliai susidaro esant vėjuotam orui; c) tiesiog šiek tiek didesnis šildomas namo plotas.
Elektra
Standartiniai tarifai: 45 centai dieninis ir 34 centai naktinis. Mėnesinis bendras suvartojamos elektros energijos mokestis, yra apie 120– 160lt. Kiek iš šios sumos sudaro namo inžinerinės sistemos (šildymas, vėdinimas ir vandens tiekimas) , dar reikia išanalizuoti. Name elektrą vartoja: elektrinė kaitlentė, orkaitė, indaplovė, apšvietimas, skalbimo mašina ir kiti eiliniai elektros prietaisai.
Vanduo
Bendros vandens sąnaudos buitinėms reikmėms (be laistymo) yra 10-12m3 per mėnesį. Šilto vandens sąnaudos iš jų sudaro 5-6m3.